niedziela, 16 stycznia 2011

Marokańska harira

Ciecierzyca i szafran, w tle soczewica


Na pytanie, jakie skojarzenia kulinarne nasuwają mi się z podróży do Maroko, bez wahania odpowiem: ciecierzyca i kmin rzymski (kumin). Kumin jest jednym ze składników sypkiej przyprawy, podawanej do doprawiania posiłków tak, jak u nas pieprz i sól w pieprzniczce i solniczce. Oczywiście, oprócz tego jest dodawany w sporej ilości do potraw podczas gotowania.Wyglądem nasion kumin przypomina popularny u nas kminek, ale w porównaniu z nim nasiona kuminu są większe i mają zupełnie inny zapach i smak. 
Ciecierzyca (nazywana też cieciorką, włoskim groszkiem), podobnie jak kumin, dodawana jest do wielu potraw, stanowiąc często ich główny składnik.
Od czasu do czasu, kiedy zastanawiamy się z moim Lubym, jaką zupę mamy ochotę zjeść, przypominam sobie o marokańskiej harirze, którą ugościł nas właściciel hoteliku w Todrze. Po powrocie do Polski starałam się odtworzyć skład i smak hariry i wydaje mi się, że z powodzeniem. Wieczorem namaczam ciecierzycę (zazwyczaj używam suchych ziaren, chociaż można kupić ciecierzycę w puszce, gotową do podania od razu), a następnego dnia w całym mieszkaniu unoszą się zapachy kuminu i cynamonu.
Cechą charakterystyczną składników hariry jest ich efekt rozgrzewający. Po zjedzeniu porcji gęstej zupy nie trzeba zimą podkręcać temperatury grzejnika. 



Kmin rzymski (kumin) Cuminum cyminum L
  
Kolendra



***

Marokańska harira


2 cebule, posiekane w kostkę
oliwa 
1 łyżeczka cukru 
0,5 kg piersi z kurczaka, pokrojonej w kostkę

mieszanka przypraw z: 
1/2 łyżeczki szafranu 
1 łyżeczka mielonego cynamonu
1 łyżeczka imbiru w proszku
1 łyżeczka kolendry
1 łyżeczka kuminu 

200 g namoczonych dzień wcześniej ziaren ciecierzycy (1/2 opakowania) 
4 duże marchewki, obrane i pokrojone w półtalarki
2 puszki pokrojonych pomidorów w puszce

200 g soczewicy (1/2 paczki)  
ewentualnie sól i pieprz do smaku 



Cebulę szklimy w garnku na oliwie z dodatkiem cukru, dodajemy pokrojone piersi z kurczaka i dokładnie je obsmażamy. Dosypujemy mieszankę z suchych przypraw i chwilę podsmażamy całość. Dopełniamy garnek do połowy wodą, dodajemy odcedzoną ciecierzycę, marchewkę i pomidory z puszki, gotujemy ok. 45 min. (do czasu, aż ciecierzyca będzie miękka). Pod koniec gotowania dodajemy soczewicę i trzymamy garnek na "ogniu" przez kolejne 20-25 minut. Po tym czasie soczewica powinna zmięknąć. Zupę doprawiamy solą i pieprzem do smaku. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz